Zabijanje časa Seznam forumov Zabijanje časa
Namenjen zabijanju časa, kaj pa drugega.
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




SPORNE INTERNETNE VRAGOLIJE?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Zabijanje časa Seznam forumov -> SPLOŠNA IN SPECIFIČNA VPRAŠANJA
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Frederika
LEJ, K´ ZNA GOVORT´


Pridružen/-a: 28.01. 2009, 13:43
Prispevkov: 360
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 30 Jan 2009 17:36    Naslov sporočila: SPORNE INTERNETNE VRAGOLIJE? Odgovori s citatom

Zahteva Združenja za zaščito avdio vizualnih del slovenskim ponudnikom internetnih storitev po blokadi dostopa do spletne strani za izmenjavo torrent datotek Thepiratebay.org nakazuje, da se bodo o pravicah intelektualne lastnine v digitalnih okoljih kmalu morala načelno opredeliti tudi slovenska sodišča.

Poziv telekomunikacijskim podjetjem, ki ponujajo dostop do spleta, naj svojim uporabnikom preprečijo dostop do sporne spletne strani, nekoliko spominja na afero udba.net izpred let. Tam je bila za cenzorje srečna okoliščina ta, da je šlo za razkrite osebne podatke, s čimer je lahko takratni inšpektor za varstvo osebnih podatkov javnosti opravičil (ne pa tudi legaliziral ali saniral) svoj poseg v prost pretok informacij. Tokrat se združenje, ki mu z delovanjem strani, ki so namenjene izmenjavi (tudi ali predvsem) »piratskih datotek«, domnevno nastaja poslovna škoda, sklicuje na to, da gre za kršitev avtorskih pravic, kar predstavlja kaznivo dejanje.

Dvomim, da združenje ne ve, da ponudnik dostopa do interneta (telekomunikacijski operater) ne odgovarja za podatke, ki se pošiljajo, izmenjujejo in pridobivajo v njegovem omrežju. (Vprašanje je celo, če Piratski zaliv odgovarja za to, da si njegovi uporabniki izmenjujejo datoteke, ki jih imajo na svojih računalnikih in katerih vsebine spletna stran načelno ne pozna, kot tudi ne ve, ali in katero avtorsko delo vsebuje posamezna datoteka in kakšen je avtorskopravni status takega dela. Tuja sodišča so zaenkrat večinsko na stališču, da odgovornosti tudi tu ni.).

Zakon o elektronskem poslovanju na trgu (ZEPT) sicer daje možnost, da sodišče ali upravni organ ponudniku storitev izključnega prenosa (t.i. mere conduit), kar ponudniki dostopa do interneta načelno so, naložita ustavitev ali preprečitev kršitve. A v tem primeru se je pač treba obrniti na te organe, ne pa na ponudnike, ki tudi če bodo po sodni ali upravni odločbi morali blokirati dostop do določenih podatkov, za te podatke zaradi izrecne zakonske imunitete ne bodo (odškodninsko, kazensko, …) odgovarjali.

Edina oprijemljiva posledica zahteve po blokadi je zaenkrat ta, da komentatorji modrujejo, da smo pravniki (združenje se je na ponudnike obrnilo preko pooblaščenke) tehnološki analfabeti, ki se podajajo na področja, o katerih premalo vedo. Če pa je bil namen združenja zgolj opozoriti na svoj obstoj in na dejstvo, da uporaba piratskih vsebin v Sloveniji kmalu ne bo več tako samoumevna, kot je bila zadnjih 20 let, mu je seveda uspelo.

Kaj glede na povedano ostane velikim v boju proti malim, proti posameznikom, ki si izmenjujejo (kopirajo, distribuirajo, dajejo na razpolago javnosti) avtorsko varovana dela? Kljub različnim idejam na evropski ravni, kako zajeziti piratski tsunami, verjetno realno ne dosti drugega, kot da sledijo zgledu čezatlantskih kolegov in se eksemplarično spravijo na vsakega n-tega individualnega uporabnika zaščitenih del in ga tožijo na povračilo za uporabo (plus eventualno civilno kazen).

Po načelu, da če ne gre od zgoraj (pri ponudnikih dostopa sploh ne, pri Thepiratebay in podobnih straneh pa zaenkrat po volji sodišč tudi bolj ne kot ja), poskusiš od spodaj, pri končnih uporabnikih. Menda je čez lužo vsaj kratkoročni zastraševalni učinek relativno dober, spet pa je res, da tam sodišča načelno prisojajo višje zneske odškodnin oziroma nadomestil kot v Evropi, kjer za razliko od ZDA sodišče nekoga, ki si je na črno pogledal film ali dva, ne bo spravilo na beraško palico.

V digitalnih okoljih resda veljajo enaka pravna pravila glede zaščite intelektualne lastnine kot v »realnem« svetu. A pravo in družbena stvarnost tu ne bi mogla biti bolj vsaksebi. Zato bo nujno moralo priti do določenih premikov tudi v pravni sferi. Aktualno dogajanje v zvezi z zahtevo po blokadi daje upati, da se bomo tega začeli zavedati tudi v Sloveniji in skušali bolj aktivno pristopiti k iskanju konstruktivnih rešitev.

IUS Kolumna na portalu IUS-INFO www.iusinfo.si
Matija Jamnik
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Zabijanje časa Seznam forumov -> SPLOŠNA IN SPECIFIČNA VPRAŠANJA Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.